Morwa indyjska(noni)

 

Morwa indyjska

Morwa indyjska (Morinda citrifolia L.) zwana też noni na Hawajach, nono (na Tahiti), kura (na Fidżi) lub ak/al (w języku hindi). Jest to gatunek rośliny z rodziny marzanowatych.

Zastosowanie:

 

Pomimo iż roślina jest powszechnie stosowana w medycynie ludowej, żadne z jej zastosowań przedstawionych poniżej nie doczekało się naukowej weryfikacji.

Lecznicze właściwości noni znane były już od pradawnych czasów, dlatego też mawia się o tej roślinie "aspiryna starożytności". Roślina przetwarzana jest w całości – liście, łodygi, korzenie, jednak szczególnie popularny stał się obecnie sok z jej owoców sprzedawany również w aptekach. Sok z owoców tej rośliny wspomaga procesy lecznicze. Owoc ten posiada na dzień dzisiejszy 100 składników opisanych przez lekarzy jako pomocne w różnych schorzeniach. Ma między innymi działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne.

Bezpieczeństwo:

 

W kwietniu 2004 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przestrzegła iż substancje wchodzące w skład preparatów są nie do końca zbadane, natomiast komisja europejska dopuściła owoce krzewu jako "nową żywność". Znane są przypadki zapalenia wątroby po spożyciu soku noni. W soku noni występują w niewielkim stężeniu potencjalnie toksyczne chinony. Przed toksycznością soku z noni wypitego w dużych ilościach ostrzegała też prof. Widy-Tyszkiewicz[6]. Z drugiej strony znane są badania dowodzące, że obecne w noni substancje nie są toksyczne dla wątroby nawet w dużych dawkach.

Sok Noni

 

NONI (Morinda citrifolia) jest owocem o nadzwyczajnych właściwościach leczniczych, o których mieszkańcy Ameryki Północnej nigdy nie słyszeli. Jest on z sukcesem stosowany od ponad 2000 lat przez mieszkańców Polinezji, Chin, Indii.

Badania dowiodły, że NONI wzmacnia system immunologiczny, reguluje funkcje komórek, regeneruje zniszczone komórki.

NONI jest bardzo cennym środkiem, o czym świadczy m.in. fakt, że podczas jego stosowania wzrasta skuteczność przyjmowanych leków. Dodatkowo NONI może stanowić alternatywny lek w stosunków do leków tradycyjnie stosowanych i zalecanych.

W rozmowach przeprowadzonych z ponad 50 lekarzami, którzy zalecili stosowanie NONI ponad 10 000 pacjentów, dowiedziałem się, że u większości z nich zaobserwowano korzystne rezultaty, a także pozytywny wpływ NONI nawet na szczególne przypadki. Lekarze ci stwierdzili, że NONI pomogło 78% spośród ich pacjentów.